Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanovy výjezdy jsou volební kampaň, řekl úřad. Hrad to odmítá

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí konstatoval, že setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v krajích jsou volební kampaní. Měl by je tak před volbami zahrnout do svého volebního limitu, který dle zákona o volbě prezidenta republiky činí pro každého kandidáta 40 milionů korun.

„Ve chvíli, kdy s občany mluvím o svých vizích a o tom, co by se mělo nebo naopak nemělo udělat v rámci státu, tak už to kampaň je,“ zdůvodnil toto stanovisko místopředseda úřadu František Sivera. Jeho vyjádření je v souladu se slovy jeho kolegy Jana Outlého, který již dříve upozorňoval na to, že Zemanovy debaty s občany při jeho putování po krajích jsou součástí předvolební kampaně. Stanovisko úřadu pro dohled nad volebními kampaněmi má oporu i v rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2005, kdy podle tohoto nálezu „nelze veřejným činitelům upřít možnost účastnit se předvolební kampaně, měli by se však zdržet oficialit, které by je oproti jiným kandidátům zvýhodňovaly.“

Hrad prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka tyto výtky razantně odmítá s tím, že o žádnou kampaň nejde a prezident bude do krajů jezdit i nadále. „Pan prezident kraje navštěvuje na základě veřejného příslibu, od roku 2013. Nejde v žádném případě o kampaň. Jde o pokus zasáhnout do jednoznačných povinností přímo zvoleného prezidenta republiky. Tento úřad bezesporu vede kampaň proti současnému prezidentu republiky ve prospěch skupiny protikandidátů.“, brání svého chlebodárce Ovčáček.

Nicméně, i pokud by prezident skutečně pravidla kampaně porušil, chrání ho imunita. Úřad tak může Zemana na nedodržování zákona nanejvýš upozornit.