Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův bývalý poradce Šarapatka podal kvůli žalobě na prezidenta i trestní oznámení

Bývalý poradce premiéra Miloš Zemana Zdeněk Šarapatka podal v souvislosti se soudním řízením o omluvu trestní oznámení. Žalobu o omluvu podal původně Šarapatka poté, co o něm Miloš Zeman řekl, že v minulosti byl jako člen sboru poradců na Úřadu vlády vyhozen pro neschopnost. V nynějším trestním oznámení Šarapatka tvrdí, že Zeman platí právní služby z veřejných peněz.

Ve svém podání žalobcům formuluje Šarapatka konkrétně podezření, že prostředky na právní služby jdou nezákonně z veřejných peněz. „Podle nálezu Ústavního soudu má Miloš Zeman postavení jako jakýkoliv jiný občan a tím pádem za něj nemůže platit právní služby stát,“ uvádí Šarapatka.

„Vzhledem k tomu, že Ing. Miloše Zemana v postavení žalovaného (…) zastupuje stejný advokát jako ze stejné advokátní kanceláře, který zastupoval Českou republiku – Kancelář prezidenta republiky, existuje podle oznamovatele důvodné podezření, že právní služby poskytované Milošovi Zemanovi jakožto fyzické osobě jsou hrazeny ze zdrojů Kanceláře prezidenta republiky, a to bez opory v zákoně,“ stojí v trestním oznámení, které Šarapatka podal.

Zemanův advokát Marek Nespala pak uvedl, že se nemůže vyjadřovat k tomu, z jakých peněz byly jeho právní služby hrazeny, protože nebyl zbaven mlčenlivosti. Obecně doplnil, že trestní oznámení může podat kdokoli, na kohokoli a kdykoli.