Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův expertní tým v neděli řešil vztah EU a V4, poradci odsoudili „zelený fanatismus“

Na zámku v Lánech se o víkendu sešel k pravidelné poradě expertní tým prezidenta Miloše Zemana. Schůzky se mimořádně zúčastnil i premiér Andrej Babiš (ANO). Hlavním tématem setkání bylo postavení České republiky v Evropské unii, poradci ale hovořili také o turecké agresi a klimatickém aktivismu.

Účastníci schůzky se zabývali strategií Visegrádské čtyřky při dalších vyjednáváních s Evropskou komisí a diskutovali o postavení nové Evropské komise, jejíž fungování od začátku listopadu je ohroženo po neschválení kandidátů Francie, Maďarska a Rumunska. Zemanův tým mluvil také o podpoře vstupu zemí západního Balkánu do Evropské unie, energetické bezpečnosti, finančním rámci EU, brexitu, migraci či klimatických závazcích.

Premiér Babiš po schůzce v souvislosti s tureckou ofenzivou v Sýrii znovu kritizoval Evropskou unii za to, že je v zahraniční politice neakční a neakceschopná. Prohlásil, že Evropa kromě výzev a odsouzení neudělala vůbec nic. Premiér je přesvědčen o tom, že situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem světové mocnosti aktivně vyjednávaly.

Prezidentovi poradci mluvili také o klimatických závazcích a dalších souvislostech klimatických změn a klimatického aktivismu. Shodli se, že je nutné najít optimální rovnováhu mezi ekonomikou a ekologií s tím, že přehnaný důraz na ekologii může společnosti spíše uškodit. Slovy prezidentova mluvčího „expertní tým .. odsoudil zelený fanatismus, který je novým náboženstvím a může ohrožovat ekonomický rozvoj evropských zemí.“