Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův expertní tým projedná státní rozpočet na konci srpna, zúčastní se i premiér Babiš

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se na konci srpna sejde se zástupci vlády k projednání státního rozpočtu na příští rok. Zasedání se zúčastní také premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Jednání se bude konat na zámku v Lánech poslední prázdninovou sobotu v 10 hodin.

Základní parametry rozpočtu se schodkem 390 miliard korun schválila Babišova vláda začátkem června Celkové příjmy rozpočtu by příští rok podle návrhu ministerstva financí měly činit včetně peněz z EU 1,486 bilionu korun a výdaje 1,876 bilionu korun. Proti letošním rozpočtu se schodkem 500 miliard došlo ke snížení výdajů ve více než polovině rozpočtových kapitol.

Ministryně financí Alena Schillerová oznámila, že tento týden začne o rozpočtu jednat s jednotlivými ministry. Ve středu se setká s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD) a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

Schillerová zároveň slíbila, že ministerstvo financí 24. srpna zveřejní novou makroekonomickou prognózu, na základě které by měl úřad návrh státního rozpočtu na příští rok upravit. Upozornila také, že do říjnových parlamentních voleb nestihne Sněmovna zřejmě rozpočet schválit, a to ani v prvním čtení.

Naposledy se porada expertního týmu konala v dubnu 2021, kdy Zemanovi poradci za účasti ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a bývalého ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka diskutovali o důchodové reformě, politice zaměstnanosti a zneužívání sociálních dávek.