Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Zemanův“ kanál Dunaj-Odra Labe končí. Ministerstvo dopravy ukončí územní rezervy

Mamutí vodní dílo spojující řeky Dunaj, Odra a Labe, o jehož vybudování se zasazoval prezident Miloš Zeman, se zřejmě neuskuteční. Ministerstvo dopravy poslalo do meziresortního řízení materiál, na jehož základě se ruší usnesení předchozích vlád k další přípravě kanálu. Kromě toho, že ruší přípravu DOL, navrhuje ministerstvo také zrušení územních rezerv ve všech větvích kanálu (kromě splavnění Odry). 

Materiál nese název „Návrh na zpracování aktualizace Politiky územního rozvoje České republiky z důvodu naléhavého veřejného zájmu za účelem přípravy rozvojového záměru splavnění Odry v blízkosti česko-polských hranic“ a z původních více než 440 kilometrů spojených vodních děl ponechává jen několikakilometrový úsek propojující Ostravu s Odrou u polských hranic. 

Předchozí vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) přitom nechala zpracovat studii proveditelnosti, podle které se výstavba měla Česku ekonomicky vyplatit. Z projektu ale jako příliš riziková vypadla větev spojující Labe s Moravou. Tím se předpokládané náklady měly snížit z 582 miliard na 281 miliard. 

V rámci další přípravy splavnění Odry v blízkosti česko-polských hranic bude Ředitelstvím vodních cest ČR zadáno zpracování územně – analytické studie, která má komplexně posoudit přínosy a náklady této stavby. Podle ministerstva je tato vodní cesta „mimořádně vhodná pro tzv. těžké kusy, nadrozměrné kusy a ostatní kusové, paletované, pytlované zboží a také pro přepravu tekutého zemního plynu (LNG) v krizovém období.