Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův kancléř Mynář si loni vydělal 2,5 milionu, mluvčí Ovčáček o polovinu méně

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář si loni ve své funkci vydělal 2,6 milionu korun hrubého. Zhruba tři čtvrtiny z toho tvořil jeho plat a zbývající čtvrtinu odměny. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vydělal 1,3 milionu korun hrubého, z toho zhruba pětinu tvořila odměna.

​Ostatní platy už byly o poznání nižší. V naprosté většině se platy ředitelů administrativní sekce, sekretariátu a odborů pohybovaly v rozmezí mezi 600 a 900 tisíci korun čistého za rok. Průběžně ale rostly, přičemž nejvyšších platů dosáhli prezidentští zaměstnanci v pandemických letech.

Loňské platy státních úředníků zveřejnil web Platyúředníků.cz. Platy a odměny za loňský rok jí poskytlo přes 230 subjektů. Zaslaly údaje k více než 1800 pozicím v managementu svých úřadů, organizací nebo podniků. 

Hlídač státu se dotazoval víc než 300 subjektů. Na platy se ptal podle zákona o svobodném přístupu k informacím. lídač státu uvádí, že v demokratických zemích je běžné zveřejňovat platy a odměny vrcholných činitelů státu, protože občan jako plátce daní musí být informován o tom, jakým způsobem s jeho penězi stát nakládá.