Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův poradce Nejedlý se chystá do Moskvy. Dostavbu Dukovan prý řešit nebude

Prezidentův poradce Martin Nejedlý se na konci tohoto týdne chystá na návštěvu Ruska. Na cestu se připravuje krátce poté, co premiér Andrej Babiš překvapivě prohlásil, že chce odsunout tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. O zakázku v hodnotě 160 miliard korun má zájem i ruská společnost Rosatom, kterou prosazuje právě Pražský hrad a Miloš Zeman. Nejedlý tvrdí, že o tom v Rusku jednat nebude.

„Rozhodně nejedu řešit Dukovany a Rosatom, to nespadá do mé kompetence,“ uvedl Nejedlý, že ten prý detaily ohledně své cesty oznámí později. „Prozatím nevím, zda odcestuji. Čekám, zda dostanu povolení kvůli situaci s koronavirem. Schvaluje se to na úrovni ruské vicepremiérky,“ dodal. 

Zemanův poradce se v Rusku už v roce 2017 na uzavřeném jednání tajně setkal s šéfem státní firmy Rosatom Alexejem Lichačevovem. Lichačevov se s Nejedlým setkal na příkaz týmu prezidenta Vladimira Putina. Nejedlý tvrdil, že u něj lobboval za to, aby s obří firmou mohly při jejích zakázkách po Evropě spolupracovat české firmy. Schůzka se uskutečnila ještě předtím, než vláda začala tendr na dostavbu Dukovan připravovat.

Český premiér Andrej Babiš před nedávnem prohlásil, že tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany není zatím připravený. Podle názoru předsedy vlády také není dobré, aby se o tak velké otázce rozhodovalo několik měsíců před volbami. „Jsem názoru, že o takto důležitém tendru by neměla vláda rozhodovat 10 měsíců před sněmovními volbami. Tendr zatím není připraven, probíhají konzultace s Evropskou komisí, která musí vše notifikovat, což je priorita, na které nyní pracuje ministerstvo průmyslu a obchodu, notifikace bude trvat 1,5 roku,“ prohlásil Babiš. 

K dostavbě Dukovan se v minulosti opakovaně vyjadřoval i prezident Miloš Zeman. Podle jeho názoru by se soutěže na dostavbu jaderné elektrárny měli zúčastnit všichni, kdo o to projeví zájem. A následně vybrat nejlepší nabídku. „Můj názor je dlouhodobě stále stejný. Nechť se do tendru přihlásí kdokoli a nechť tento tendr vyhraje ten, kdo nabídne jednak nejlepší cenu a jednak nejlepší technické parametry,“ uvedl prezident v nedávném rozhovoru.