Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův poradní tým se v neděli sejde v Lánech, tématem bude obrana země

V neděli by se v Lánech měli opět setkat členové poradního týmu prezidenta Miloše Zemana. Budou jednat o obraně, jak ve středu uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Setkání se zúčastní i ministr obrany Lubomír Metnar. Poradní tým jedná pravidelně každý měsíc. Poslední schůzkou byla ta ze dne 20. října, při které se diskutovalo o energetice.

Nadcházející schůze v neděli by mohla přinést řešení způsobu modernizace armády, postupu při jejím dalším rozvoji a také budoucnosti zahraničních misí českých vojáků. Největší počet vojáků byl vyslán do Afghánistánu, Pobaltí a afrického Mali. Afghánská mise byla cílem několika útoků, při kterých zemřeli čtyři vojáci a další utrpěli různá zranění. Minulý týden na toto téma promluvil i premiér Andrej Babiš, který prohlásil, že by česká armáda měla pokračovat v bojových misích v zahraničí.

Prezident Zeman modernizaci armády plně schvaluje. Často mluví o zavádění dronů a o protiteroristickém boji. Ministerstvo obrany uvedlo, že v příštích letech plánuje investice v řádu desítek miliard korun do nové techniky a výzbroje. Nevylučuje ani nábor nových vojáků.

Poslední dobou stagnovaly hlavně zbrojařské zakázky. Například tendr na mobilní radary z Izraele za 3,5 miliardy korun už má zpoždění několik let. Současné radary české armády přitom již dosluhují. Ministerstvo obrany mělo připravenou smlouvu podepsat minulý rok, ale nestalo se tak. O zakázku se proto začala zajímat Vojenská policie, která se momentálně zabývá nejen podrobnostmi zpožděného tendru na radary, ale také dalšími klíčovými výběrovými řízeními. Mezi ty nejvýznamnější patří například nákup víceúčelových vrtulníků nebo nových pásových bojových vozidel pro pěchotu. Obrana chce do techniky investovat přes 50 miliard korun.

Nákup mobilních radarů bude zřejmě i jedním z témat, o kterých bude prezident Miloš Zeman mluvit na státní návštěvě Izraele, kam se chystá na konci listopadu.