Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův poradní tým se v Lánech shodl, že napumpovat miliardy do ekonomiky se vyplatilo

O víkendu se na zámku v Lánech letos poprvé sešel poradní tým prezidenta Miloše Zemana. Hlavními tématy byl schodek státního rozpočtu a začlenění takzvaného daňového balíčku do letošního rozpočtu. Schůzky se zúčastnil i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Podle Schillerové byla debata v Lánech velmi věcná. Ministryně Zemanovi vysvětlovala, jak vznikl rozdíl mezi plánovaným schodkem 500 miliard korun, který nakonec byl loni 320 miliard. „Pak jsme probírali vývoj a představy a plán pro rok 2021. Ministerstvo financí velmi usilovně na nové makroekonomické predikci, ta bude zahrovat i odhad příjmu,“ popsala. 

Novela letošního rozpočtu se započtením dopadů daňového balíčku bude podle ministryně financí Schillerové předložena vládě na přelomu února a března. Šéfka státní kasy neuvedla, o kolik by se měl schválený schodek 320 miliard korun zvýšit. Příjmová stránka rozpočtu je podle ministryně víceméně odhadnutelná, podstatná bude výše výdajů s ohledem na čerpání peněz z programů na podporu ekonomiky kvůli dopadům koronavirové epidemie. 

Zemanovi poradci se s ministryní shodli, že státní pomoc ekonomice zasažené restriktivními opatřeními kvůli koronaviru byla účinná. Shodují se ekonomové a shodl se na tom i expertní tým pana prezidenta, že zafungovaly stovky miliard, které vláda napumpovala do ekonomiky. Zafungovaly jako most nad krizí,“ uvedla ministryně.