Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův soupeř Jiří Drahoš oslaví sedmdesátku, v Senátu je spokojený

Vyzyvatel Miloše Zemana v boji o Pražský hrad, bývalý ředitel Akademie věd ČR Jiří Drahoš tento týden oslaví své životní jubileum. Ve středu oslaví 70 let. Do povědomí veřejnosti se dostal především jako finalista prezidentské volby v roce 2018, nakonec ale nesupěl. V politice se ale Drahoš rozhodl zůstat a loni na podzim byl zvolen do Senátu.

Kandidaturu na prezidenta Drahoš ohlásil koncem března 2017 krátce poté, co ukončil osmileté působení v čele AV. Už před koncem druhého mandátu v čele této instituce ale připustil, že o kandidatuře seriózně uvažuje. Do boje šel jako nezávislý, podporu mu vyjádřilo hnutí STAN nebo lidovci. Drahoš postoupil do druhého kola, v něm ale prohrál (48,6 procenta) s obhájcem Zemanem (51,4 procenta).

V říjnových volbách do Senátu kandidoval Jiří Drahoš jako nestraník za KDU-ČSL, Stranu zelených, STAN a TOP 09 na Praze 4.  Podařilo se mu získat mandát již v prvním kole. Své voliče v kampani oslovoval heslem „Tak to dejme dohromady“. V Senátu se zaměřuje hlavně na vzdělávání, vede výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Drahoš je členem klubu Starostů a nezávislých. Práce v Senátu jej prý naplňuje a dává mu smysl.

„Jako dlouholetý vysokoškolský pedagog a člověk, který se zabývá vzděláváním, vidím jako svou prioritu v Senátu určitě vzdělávací systém v České republice. A to nejenom systém základní, střední a vysoká škola, ale celoživotní vzdělávání, zlepšení finanční a mediální gramotnosti populace, vzdělávání seniorů. Všechno to beru jako potřebnou věc,“ řekl po svém zvolení do Senátu.