Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Peroutkův článek

Zemanův spor o Peroutkův článek stál prezidentskou kancelář už 518 tisíc korun

Kancelář prezidenta republiky (KPR) zaplatila za právní služby kvůli soudnímu sporu ohledně výroku prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi už 518 000 korun. Na základě informací získaných podle zákona o svobodném přístupu k informacím částku zveřejnil server Aktuálně.cz. Za dobu úřadování Miloše Zemana vyplatila KPR advokátní kanceláři Nespala celkem 8,8 milionu korun.

Prezident v lednu 2015 prohlásil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Zároveň mu přisoudil výrok “nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky”. Později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje. Vnučka novináře Terezie Kaslová požaduje po státu za prezidentova slova omluvu. Její žalobu naposledy soud zamítl loni v říjnu. Kaslová i prezident se odvolali.

Odvolání Zemana tehdy prezidentův advokát Marek Nespala zdůvodnil tím, že soud přiznal prezidentovi jen 2250 korun z požadovaných 22 tisíc jako nákladů na právní zastoupení. „Z pozice vedlejšího účastníka se jedná o takzvané školné, aby si každý rozmyslel, jestli si bude dělat z prezidenta trhací kalendář a bude ho žalovat i tam, kde zjevně žalován být nemůže,“ vysvětlil advokát.

Přestože má prezidentská kancelář vlastní právní odbor, Nespala zdůraznil, že pro kvalifikovaně vedené soudní spory je poptávka státu po externích advokátech logická. „Agenda podnikového právníka je zcela něco jiného než soudní spor,“ poznamenal. Právo orgánů veřejné moci využívat externí právní služby pro soudní spory posvětil v jednom ze svých nálezů i Ústavní soud.