Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanův zdravotní stav se nadále zlepšuje, nepije alkohol ani nekouří cigarety

Prezident Miloš Zeman je už více než měsíc mimo nemocnici v domácím ošetřování a jeho zdravotní stav se nadále zlepšuje. Dohlíží na něj zdravotní sestry ze soukromé pečovatelské firmy a na zámek v Lánech jezdí za hlavou státu ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, který je prezidentovým ošetřujícím lékařem. Zeman dodržuje doporučení lékařů a vyhýbá se alkoholu i cigaretám.

„Ani jedna cigareta, nic takového. Pan prezident toto velmi dobře zvládá. Dodržuje doporučení lékařů. Na zámku v Lánech tráví čas pracovní i soukromý,“ řekl Rádiu Impuls tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že prostředí lánského zámku umožňuje dobrou rekonvalescenci po pobytu v nemocnici. 

Že se Zemanovo zdraví výrazně zlepšilo je vidět i na jeho pracovním tempu. Před vánočními svátky poskytl velký televizní rozhovor, jmenoval nové velvyslance nebo také zavolal českým vojákům na zahraniční mise. Hned na začátku roku (v neděli) pořádal pracovní novoroční oběd s premiérem Petrem Fialou (ODS) a jeho manželkou Janou. V pondělí se pak setkal se Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), jehož následně jmenoval novým ministrem zemědělství.

Podle mluvčího Ovčáčka bude nicméně prezidentova pracovní agenda v novém roce poklidnější. Nemá v plánu žádné zahraniční cesty a se světovými státníky bude jednat v Česku. Rád bych také dohnal resty, spojené s koronavirovými opatření či s jeho zdravotními komplikacemi. To se týká zejména zrušení ceremoniálů předávání státních vyznamenání v uplynulých dvou letech.  Nový termín slavnostního aktu by měl být stanoven v dohledné době.