Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zkrachujte, blbečci. Prezident Zeman promluvil k národu v krizi

Prezident Miloš Zeman se v sobotním rozhovoru pro MF Dnes vyjádřil k aktuálním momentům koronavirové krize, jako je strmý nárust počtu nakažených a uvažovaný „lockdown“ celé země. Zkritizoval také samozvané odborníky, kteří zlehčují závažnost nakažlivého viru a uvedl, že potřebujeme drakonická, respektive vojenská opatření. 

„Já bych více věřil odborníkům, kteří jsou pro drakonická opatření – když už se jednou stalo, že nebyla aplikována už v­ létě – než těm různým zpěvákům, zubařům, kardiologům a dalším, kdo věci vůbec nerozumí, ale často o ní mluví,“ uvedl prezident. Dodal, že Němci mají „krásný výraz – Besserwisser“. „To je člověk, který ví všechno lépe. No, a bohužel, tito užvanění amatéři, kteří nám říkají, že koronavirus je chřipka, způsobili ve veřejnosti neoprávněné očekávání, že to brzy zmizí,“ řekl Zeman. 

Podle prezidenta sice různá opatření utlumí ekonomiku, ale na druhou stranu pomohou pročistit trh. 

„Ruku pro pomoc natahují i podniky, které by zkrachovaly i nebýt koronaviru. Jsem zastáncem toho, čemu se říká COVID III. To znamená dlouhodobé, státem garantované úvěry s nízkou úrokovou sazbou a odloženou dobou splatnosti. A když podnikatelé nedokážou tento úvěr využít a zkrachují, nu, tak se pročistí trh. Protože jejich firma, když tuto pomoc nedokázala využít, je zřejmě neschopná, nebo jsou přesněji řečeno neschopní ti podnikatelé,“ řekl prezident.

Prezident také zdůraznil nutnost dodržovat stanovený opatření. „Když se Praze zavřou noční kluby, bude pražská smetánka sedět, číst knihy a zvyšovat tím svou beztak nízkou vzdělanostní úroveň,“ domnívá se. Za podobné výroky už Zemana dříve kritizovali lidé na sociálních sítích. Prezident kritiky v rozhovoru nazval „internetovými blbečky“, jejichž názorů si může vážit pouze další blbeček.