Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zlo nepředstavovali agenti, ale důstojníci StB, hájil Zeman Babiše

Slovenský soud zamítl žalobu premiéra v demisi Andreje Babiše o neoprávněném vedení své osoby v archivech tajné policie StB jako agenta. V rozhovoru pro TV Barrandov znovuzvolený prezident Miloš Zeman uvedl, že rozhodnutím soudu není překvapený. Myslí si totiž, že agenti tajné policie byli často pod nátlakem vydíráni s hrozbou ztráty zaměstnání nebo nepřijetí jejich potomků na školu. Podle něj za ono zlo mohou důstojníci, nikoli agenti.

Premiér v demisi se hájí tím, že s tajnou policií nikdy nespolupracoval. Připravuje další žaloby. Domnívá se, že verdikt soudu nijak nezkomplikuje jednání při druhém pokusu o sestavení vlády. Od Zemana dostal neomezený čas, aby tak učinil. Sněmovní opozice má ovšem za to, že poskytnutí neomezené lhůty jde proti Ústavě. Prezident Zeman všechny ujišťuje, že k jejímu porušování nedochází.

Miloš Zeman v úterý veřejně oznámil, že Babišovi umožní druhý pokus o sestavení vlády i přes verdikt bratislavského soudu. Je si jistý, že zakladatel ANO získá při druhém pokusu dostatečnou podporu a vládu konečně sestaví, ať už ve spolupráci s ČSSD a KSČM, nebo s SPD a KSČM, či se všemi třemi zmiňovanými stranami.

Hlava státu se rovněž vyjádřila k nedělnímu sjezdu sociálních demokratů, na kterém má strana přijít s oficiálním stanoviskem k vládě a svému vedení. Po sjezdu se má Zeman sejít s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem a lídrem SPD Tomiem Okamurou. Na přání stran je připravený přijmout nové vedení ČSSD a poté může vzniknout nová vláda.

Paradoxem je, že přesně před třemi lety prezident Zeman nejmenoval Ivana Ošťádala profesorem fyziky z důvodu jeho údajných kontaktů s StB v minulosti. Na stole městského soudu v Praze leží Ošťádalovy žaloby, soud se bude kauzou zabývat po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.