Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Změny v armádě: Miloš Zeman jmenoval nového náčelníka generálního štábu

Prezident Miloš Zeman dnes oficiálně odvolal z funkce náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře a jeho nástupcem jmenoval Aleše Opatu. Změnu v čele generálního štábu navrhla ministryně obrany Karla Šlechtová, 8. března ji projednal sněmovní výbor pro obranu. Žádný z poslanců neměl proti jmenování nového náčelníka výhrady.

Generál Josef Bečvář se ujal funkce náčelníka generálního štábu v květnu 2015 a původně měl v armádě skončit minulý rok. Předchozí ministr obrany Martin Stropnický (ANO) mu závazek prodloužil do letošního června. Bečvář pak žádal ministryni Šlechtovou o další prodloužení do konce roku, ta ale jeho žádost nepodpořila.

Od 1. května tedy převezme velení armády třiapadesátiletý generálporučík Aleš Opata, který na generálním štábu dosud působil jako zástupce náčelníka. Ve své bohaté vojenské kariéře mimo jiné velel tankovému praporu, výsadkářům i brigádě rychlého nasazení. Je držitelem několika medailí OSN a francouzského řádu „Rytíř čestné legie“.

Hlavní úkoly generálporučíka Opata jsou podle Šlechtové změny v systému řízení armády a zlepšení komunikace mezi generálním štábem a ministerstvem obrany při zadávání veřejných zakázek. „Dohodli jsme se, že budu pracovat na tom, jak přesně rozdělíme kompetence, co dělá generální štáb v rámci akvizičního procesu a co dělá ministerstvo obrany,“ řekla ministryně ke svému plánu na zrychlení nákupů vojenského materiálu. Proces je podle ní zbytečně složitý a zdržuje nákupy o několik měsíců.